Last item for navigation
Athletic Accomplishments 2021-22 Winter Season
Athletic Accomplishments 2021-22 Winter Season
Posted on 03/24/2022

The accomplishments of student athletes and coaches for the 2021-22 Winter Athletic Season were highlighted at the March 21 School Board meeting. This was the first time in two years student athletes and coaches were able to be invited to attend in-person and be recognized in front of the school board and audience.

The teams, individuals, and coaches of those who won state championships this past season were presented by Jim Meyerhoff, Director of Instructional Leadership, Athletics, Health, & Fitness.

  •  ERHS State Championship Cheer Squad
  •  PHS State Championship Cheer Squad
  •  Aidan Davis – PHS Swimming State Champion and coach Casi Messineo
  •  Rylye Anderson – PHS Gymnastics State Champion and coach Dorinda Carpenter
  •  Skye Johnson – RHS Gymnastics State Champion and coaches Bobbi Jones, Karrie Marton, Bri Howe

 Meyerhoff noted that student participation in athletics and extracurricular activities are an important component of the development of the whole child/student.  The WIAA recognizes team cumulative grade point averages with Distinguished or Outstanding designations. There were 21 out of 24 teams from the winter season who earned those academic honors. Four of the teams have a cumulative GPA over 3.5 and earned the Outstanding designation.

 The spring sports season is now in full swing and includes baseball, fastpitch, boys soccer, girls tennis, girls water polo, and boys and girls track, and unified soccer.  Schedules can be found at spsl.org.

PSD ATHLETIC ACCOMPLISHMENTS
2021-22 Winter Season

EMERALD RIDGE HIGH SCHOOL
Gymnastics: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.48 Team GPA)
Bowling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.44 Team GPA)
Boys Swim and Dive: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.44 Team GPA)
Competitive Cheer: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.30 Team GPA)
Boys Basketball: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.21 Team GPA)
Girls Basketball: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.16 Team GPA)
Girls Wrestling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.12 Team GPA)
Boys Wrestling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.04 Team GPA)

PUYALLUP HIGH SCHOOL
Girls Basketball: WIAA Outstanding Academic Team Award (3.64 Team GPA)
Bowling: WIAA Outstanding Academic Team Award (3.51 Team GPA)
Boys Basketball: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.36 Team GPA)
Competitive Cheer: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.36 Team GPA)
Girls Wrestling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.33 Team GPA) – 5th highest in state
Boys Swim and Dive: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.18 Team GPA)

ROGERS HIGH SCHOOL
Competitive Cheer: WIAA Outstanding Academic Team Award (3.748 Team GPA) – 2nd highest in state
Girls Basketball: WIAA Outstanding Academic Team Award (3.636 Team GPA)
Gymnastics: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.465 Team GPA)
Boys Swim and Dive: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.326 Team GPA)
Girls Wrestling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.284 Team GPA) – 6th highest in state 4A
Boys Basketball: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.214 Team GPA)
Bowling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.096 Team GPA)

SPSL Division Championship Teams
Emerald Ridge Girls Basketball

SPSL Coaches of the Year
Rico Ancheta, SPSL Girls Basketball Co-Coach of the Year
David Johnston, SPSL Boys Wrestling Coach of the Year

State Championship Teams
Emerald Ridge Cheer
Puyallup Cheer

Individual State Champions
Rylye Anderson – Puyallup Gymnastics, All-Around, Bars, Beam
Aidan Davis – Puyallup Swimming, 500 Freestyle
Skye Johnson – Rogers Gymnastics, Vault


EMERALD RIDGE HIGH SCHOOL
Boys Basketball: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.21 Team GPA)
Regular Season SPSL Record: 6-12
SPSL Tournament Finish: 7th Place
2nd Team All-SPSL: Tommy Wirth, Benjamin Hunter, Marquis Robinson

Girls Basketball: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.16 Team GPA)
Regular Season Record: 17-3
South Division Champions
SPSL Tournament Finish: 2nd Place
WCD Tournament Finish: 2nd Place
State Tournament Participants (tie 7th place)
1st Team All-SPSL: Monique Carter- SPSL South MVP, Alina Sapilak- SPSL South Defensive Player of the
Year, Kali Haizlip
2nd Team All-SPSL: Maya Barnett

Bowling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.44 Team GPA)
SPSL Tournament Finish: 4th
WCD Tournament Finish: 4th
State Tournament Participants (8th place)
1st Team All-SPSL: Sienna Klinger
2nd Team All-SPSL: Hannah Bartel

Gymnastics: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.48 Team GPA)
SPSL Meet Finish: 5th Place

Boys Swim and Dive: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.44 Team GPA)
Regular Season Record: 3-3
SPSL Meet Finish: 6th

Boys Wrestling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.04 Team GPA)
SPSL Tournament Finish: 5th Place
State Tournament Placers: Carlos Gomez, 8th place
State Tournament Participants: Bryan Ayala

Girls Wrestling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.12 Team GPA)
SPSL Tournament Finish: 6th Place
SPSL Tournament Individual Champions: Makayla Bollinger, Daniela Palos Rodriguez
State Participants: Makayla Bollinger

Competitive Cheer: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.30 Team GPA)
WIAA State Cheer Competition: State Champions – Small Group Game Day


PUYALLUP HIGH SCHOOL
Boys Basketball: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.36 Team GPA)
Regular Season SPSL Record: 0-8, 4-15 overall
2nd Team All-SPSL: Isaiah Sonntag

Girls Basketball: WIAA Outstanding Academic Team Award (3.64 Team GPA)
Regular Season SPSL Record: 5-8, 9-13 overall
2nd Team All-SPSL: Hailey Meyer

Bowling: WIAA Outstanding Academic Team Award (3.51 Team GPA)
Regular Season Record: 6-8
SPSL Tournament Finish: 6th
All-SPSL: Abbey Nyberg
State Participants: Abbey Nyberg, Jaylynn Lewis

Gymnastics:
SPSL Meet Finish: 3rd place
SPSL Meet Individual Champions: Rylye Anderson = All-Around, Bars, Beam, Floor
WCD Individual Champion: Rylye Anderson = All-Around, Vault, Bars, Beam
State Individual Placings: Rylye Anderson, STATE CHAMPION All-Around, Beam, Bars, 2nd place Vault
State Participants: Grace Susee, Teagan Carey
NOTE: Rylye Anderson has earned the most individual state championships in a high school career for a PSD athlete with six, surpassing Kayla Stueckle with five.

Boys Swim and Dive: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.18 Team GPA)
Regular Season Record: 4-2, 8-2 overall
SPSL Meet Finish: 3rd place
SPSL Meet Individual Champions: Aidan Davis, 500 freestyle
WCD Meet Finish: 5th place
WCD Meet Individual Champions: Aidan Davis, 500 freestyle
State Meet Placers: Aiden Davis, STATE CHAMPION 500 Freestyle, 5th 200 Freestyle
State Meet Participants: Jackson Park, Cota Clise, Luke Taylor

Boys Wrestling:
Regular Season Record: 3-6
SPSL Tournament Finish: 8th Place
SPSL Tournament Champions: Luke Kim
Regional Tournament Champions: Joseph Jones-Nesbitt
State Tournament Participants: Joseph Jones-Nesbitt, Jason Schweim

Girls Wrestling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.33 Team GPA) – 5th highest in state
SPSL Tournament Finish: 4th Place
SPSL Tournament Individual Champions: Praline Werner
State Participants: Madison Coulter, Mia Cruz, Praline Werner
SPSL Wrestler of the Year: Praline Werner

Competitive Cheer: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.36 Team GPA)
WIAA State Cheer Competition: State Champions – Small Non-Tumbling, 3rd place 4A Game Day Medium

ROGERS HIGH SCHOOL
Boys Basketball: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.214 Team GPA)
Regular Season Division Record: 5-3
1st Team All-SPSL: Gabe Tinsley
Honorable Mention All-SPSL: Donovan Franklin, Spencer Barnes, Isaac Briggs, Jackson Yoder, Dylan
Gilderhus

Girls Basketball: WIAA Outstanding Academic Team Award (3.636 Team GPA)
Regular Season SPSL South Record: 6-2
State Tournament Participants (tie-9th place)
1st Team All-SPSL: Jenai Ancheta
2nd Team All-SPSL: Karinna Tel, Destiny Clemons
Honorable Mention All-SPSL: Divinity Singleton
Rico Ancheta, SPSL Girls Basketball Co-Coach of the Year

Bowling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.096 Team GPA)
Regular Season Record: 3-11
SPSL Tournament Finish: 6th place
State Tournament Participants: Angelina Weiks

Gymnastics: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.465 Team GPA)
SPSL Meet Finish: 4th place
State Individual Placings: Skye Johnson, STATE CHAMPION Vault, 7th place All-Around, 8th place Floor
State Meet Participants: Kylee Bolei, Atley Boyd

Boys Swim and Dive: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.326 Team GPA)
Regular Season Record: 3-3
SPSL Meet Finish: 4th place
WCD Meet Finish: 8th place

Boys Wrestling:
Regular Season Record: 6-2
SPSL Tournament Finish: 3rd Place
SPSL Tournament Individual Champions: Kawika Simeona, Michael Ager
State Placers: Michael Ager 2nd place, Curtis Carlisle 6th place, Matthew Ager 8th place.
State Tournament Participants: Calvin McDonald
State Tournament Team Placing: 17th
David Johnston, SPSL Boys Wrestling Coach of the Year

Girls Wrestling: WIAA Distinguished Academic Team Award (3.284 Team GPA) – 6th highest in state 4A
SPSL Tournament Finish: 5th Place
State Participants: Hailylin Williams

Competitive Cheer: WIAA Outstanding Academic Team Award (3.748 Team GPA) – 2nd highest in state
WIAA State Cheer Competition: State Participants- Game Day Large and Traditional Small


PUYALLUP ATHLETIC LEAGUE – Junior High Season 2 Athletics

Varsity Girls Basketball 
Stahl 9-0 
Ballou 8-2 
Kalles 7-3 
Glacier View 3-7 
Edgemont 2-6 
Ferrucci 2-7 
Aylen 2-8 

Varsity Wrestling Dual Standings
Aylen 6-0
Kalles 4-2
Ballou 3-3
Ferrucci 3-3
Glacier View 3-3
Stahl 2-4
Edgemont 0-6
Tournament Champions: Ballou